Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemcy bardzo dobrze oceniają obecne stosunki z USA

#Niemcy-USA #stosunkitransatlantyckie #FundacjaKörbera #theBerlinpulse

Po blisko roku urzędowania w Białym Domu administracji Josepha Bidena poprawiły się zdecydowanie opinie Niemców na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut Kantar Public we współpracy z Pew Research Center, opublikowane w „The Berlin Pulse”. Aż 71% Niemców postrzega stosunki z USA jako dobre lub bardzo dobre. Przypomnijmy, że w 2019 r. aż 50% badanych Niemców uważało Amerykę Trumpa za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Badanie zostało zlecone przez Fundację Körbera, niemiecką organizację non-profit stanowiącą platformę dyskusji i inicjatyw dotyczących m.in. kwestii międzynarodowych, zwłaszcza niemieckiej i europejskiej strategii zewnętrznej.

Komentując wyniki sondażu, Nora Müller, szefowa działu międzynarodowego w Fundacji Körbera, powiedziała: „To satysfakcjonujące, że lata Trumpa nie doprowadziły do nieodwracalnego stanu alienacji między Niemcami a Amerykanami”. Równocześnie jednak dodała: „To, czy pozytywny trend się utrzyma, dopiero się okaże. Nie tylko dlatego, że wiele kwestii transatlantyckich pozostaje nierozwiązanych".   

Warto dodać, że „The Berlin Pulse”, który opublikował wyniki sondażu, jest wydawanym od 2014 r., pod auspicjami Fundacji Körbera, opracowaniem dotyczącym niemieckiej polityki zagranicznej. W tej piątej już edycji „The Berlin Pulse” przedstawiono wyniki badań obejmujących też inne kwestie, w tym oczekiwania Niemców wobec nowego rządu federalnego i rolę Niemiec w świecie. Znalazły się tam również wypowiedzi zagranicznych ekspertów odnoszące się do perspektyw niemieckiej polityki zagranicznej. (JK)

24 listopada 2021

https://www.koerber-stiftung.de/programme-a-z/internationale-verstaendigung/news-detailseite/neue-umfrage-von-the-berlin-pulse-deutsche-sehen-usa-wieder-als-partner-2494


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640