Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nagła śmierć nowego ambasadora RFN w Chinach Jana Heckera

#Niemcy #Chiny #Hecker #ambasador

W dniu 5 września br. zmarł nagle Jan Hecker, ambasador RFN w Chińskiej Republice Ludowej, który oficjalnie objął to stanowisko zaledwie kilka dni wcześniej (informacja tutaj).

W oświadczeniu po śmierci Heckera kanclerz Angela Merkel wyraziła swoją żałobę po utracie „wysoce poważanego, wieloletniego doradcy o głębokiej humanitarności i wybitnej wiedzy fachowej”. Hecker był bliskim współpracownikiem Merkel, od 2017 r. kierował departamentem polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i rozwojowej w Urzędzie Kanclerskim. Hecker towarzyszył np. kanclerz Merkel podczas ostatniego szczytu G7 w Cornwall w czerwcu br., uczestnicząc w rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem.

Jak poinformował niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, nic nie wskazuje na jakiekolwiek powiązanie śmierci Heckera z jego zawodową aktywnością i pełnieniem  funkcji ambasadora Niemiec w Pekinie.

Obowiązki ambasadora przejął przejściowo Frank Rückert, dotychczasowy zastępca Heckera. (TM)

https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/regierungspressekonferenz/2480282#content_0

https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/-/2480126


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640