Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Minister Seehofer z wizytą w Warszawie

#Seehofer #granica #Białoruś #Polska #Niemcy

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej 18.11.2021 r. wizytę w Warszawie złożył urzędujący jeszcze federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU). Wizyta Seehofera została wcześniej uzgodniona z tworzącym się nowym rządem Niemiec, a jej celem było przede wszystkim wykazanie solidarności z Polską.

Po spotkaniu z szefem polskiego resortu spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim odbyła się konferencja prasowa, na której obaj ministrowie podkreślili wagę i potrzebę takiej rozmowy. Seehofer oświadczył, że Niemcy popierają działania Polski na rzecz ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Podziękował także za dotychczasowe wysiłki w tym zakresie.

Polityk wykorzystał okazję, by zdementować plotki o gotowości Niemiec do utworzenia korytarza humanitarnego dla przebywających po stronie białoruskiej migrantów, którym mogliby oni przedostać się do Republiki Federalnej. Takie działanie oznaczałoby, że UE ulega presji ze strony Białorusi. Zapewnił, że wszystkie kroki obecnego rządu niemieckiego w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią są konsultowane ze stroną Polską, a tego typu fake newsy mają za zadanie wywołać wrażenie, że jest inaczej.

Potwierdzając dotychczasową linię argumentacji gabinetu kanclerz Angeli Merkel, min. Seehofer ‒ oprócz zaznaczenia potrzeby ochrony UE ‒ podkreślił konieczność zapewnienia pomocy humanitarnej osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji w rejonie przygranicznym. Dodał, że Niemcy zabiegają o organizację takiej pomocy przez UNHCR, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Komisję Europejską. Okazanie pomocy humanitarnej to wyraz naszych europejskich wartości stwierdził Seehofer, wskazując jednocześnie, że głównym celem pozostaje odesłanie migrantów do krajów pochodzenia. Minister wykluczył opcję zamknięcia polsko-niemieckiej granicy ‒ taka decyzja za jego kadencji nie zostanie podjęta. Problem nie dotyczy tej akurat granicy ‒ dodał. (AK)

19 listopada 2021

https://www.rnd.de/politik/seehofer-stellt-klar-deutschland-wird-keine-migranten-von-der-belarussisch-polnischen-grenze-WCSYODDBKNBO5AEGEDAGZDZIVM.html

https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/kurzmeldungen/DE/2021/11/polen.html 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640