Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Koronawirus w Niemczech: narada kanclerz Merkel z burmistrzami największych miast

#COVID-19 #Niemcy #Merkel #burmistrzowie #ograniczenia

Druga fala pandemii COVID-19 przyniosła znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech. Dotyka on przede wszystkim mieszkańców największych miast niemieckich, gdzie w ostatnich dniach wyraźnie wzrósł wskaźnik zachorowalności na COVID-19, przekraczając w ciągu ostatnich 7 dni w wielu miastach krytyczny poziom 35 lub nawet 50 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców (po osiągnięciu którego automatycznie wprowadzane są obostrzenia: łagodniejsze po 35, ostrzejsze po 50).

Wobec zaistniałej sytuacji kanclerz A. Merkel zorganizowała w dniu 9 października naradę z burmistrzami jedenastu największych miast Niemiec (Berlina, Hamburga, Monachium, Kolonii, Bremy, Frankfurtu nad Menem, Essen, Stuttgartu, Düsseldorfu, Dortmundu i Lipska). Podczas narady uzgodniono wprowadzenie dalszych ograniczeń, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii.

Poszczególne miasta (jak np. Berlin, Kolonia i Frankfurt nad Menem) zdecydowały się wprowadzić nakaz zamknięcia lokali gastronomicznych i sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, ograniczyć możliwość gromadzenia się ludzi w miejscach publicznych (do 50 osób w nocy, do 250 w dzień, a także do 10 osób w pomieszczeniach) oraz nakazały zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, jak również zachowanie dystansu społecznego. Jeśli liczba nowych zakażeń koronawirusem utrzyma się na wysokim poziomie w ciągu kolejnych 10 dni, wtedy podjęte zostaną decyzje w sprawie wprowadzenia dalszych restrykcji. Zapowiedziano również, że następna narada z udziałem kanclerz A. Merkel i burmistrzów największych miast odbędzie się za dwa tygodnie (23.10). Podczas konferencji prasowej po spotkaniu A. Merkel stwierdziła, że w ciągu najbliższych dni rozstrzygnie się, w jaki sposób Niemcy będą musiały mierzyć się z pandemią zimą. Kanclerz zaznaczyła, że kluczowe jest uniknięcie ponownego zamknięcia niemieckiej gospodarki, a szkoły muszą pozostać otwarte, o ile jest to możliwe.

W ubiegłym tygodniu (5-11.10) odnotowano w Niemczech ponad 24,5 tys. nowych osób zakażonych koronawirusem. Spośród największych miast najwyższy wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dni odnotowano w Bremie (79,5), Kolonii (66,3), Frankfurcie nad Menem (65,4), Berlinie (62,1) i Essen (61,8). W ostatnim tygodniu próg 50 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyły jeszcze m.in. Stuttgart i Monachium. (PK)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/massnahmen-grossstaedte-1797556

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/pressestatement-von-bundeskanzlerin-merkel-nach-der-videokonferenz-mit-den-ober-buergermeisterinnen-und-buergermeistern-der-elf-groessten-deutschen-staedte-zur-derzeitigen-lage-in-der-coronapandemie-am-9-oktober-2020-1797616

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_1/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640