Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Hendrik Wüst następcą Armina Lascheta w Nadrenii Północnej-Westfalii

#NadreniaPółnocna-Westfalia #CDU #Laschet #Wüst

W dniu 5.10.2021 r. premier Nadrenii Północnej-Westfalii i przewodniczący CDU Armin Laschet zaproponował Hendrika Wüsta, obecnego ministra komunikacji w rządzie krajowym, na swego następcę na stanowisku premiera i przewodniczącego CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Krajowy zarząd CDU poparł tę kandydaturę. Wcześniej Laschet zapowiedział, że do czasu inauguracyjnego posiedzenia Bundestagu (26.10.2021), gdzie uzyskał mandat poselski, zrezygnuje z zajmowanych stanowisk w Nadrenii Północnej-Westfalii. Przewodniczący CDU cały czas ma nadzieję, że uda mu się stanąć na czele rządu federalnego opartego na koalicji CDU/CSU-Zieloni-FDP.

H. Wüst (ur. w 1975 r.) od dawna uchodził za głównego faworyta do objęcia schedy po A. Laschecie w Nadrenii Północnej-Westfalii. W dniu 23.10 w Bielefeld zbierze się kongres krajowy CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii, który powinien zatwierdzić H. Wüsta na stanowisku przewodniczącego krajowej organizacji CDU. W dniu 27.10 ma zebrać się Landtag, który będzie głosował w sprawie wyboru H. Wüsta na stanowisko premiera. Ma on poparcie obu frakcji rządzącej koalicji CDU-FDP, co powinno zapewnić mu uzyskanie akceptacji parlamentu. Ponadto H. Wüst będzie kierował kampanią CDU przed zaplanowanymi na dzień 15.05.2022 r. wyborami krajowymi w Nadrenii Północnej-Westfalii. (PK)

6 października 2021

https://www.cdu-nrw.de/wuest

https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/laschet-nachfolge-hendrik-wuest-soll-ministerpraesident-von-nrw-werden-17570977.html  

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2021-10/nordrhein-westfalen-hendrik-wuest-ministerpraesident-armin-laschet


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640