Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

FTK stwierdził częściową niekonstytucyjność ustawy o ochronie przed zmianami klimatu

#Niemcy #FTK #klimat #ochronaklimatu #ustawa

W dniu 29.04.2021 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (FTK) orzekł, iż federalna ustawa o ochronie przed zmianami klimatu jest niewystarczająca w zakresie ochrony przyszłych pokoleń, a władze muszą określić bardziej ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Sędziowie z Karlsruhe zobowiązali ustawodawcę do bardziej szczegółowego uregulowania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych na okres po 2030 r. Ze stanowiska Trybunału wynika, że składane przez proekologicznych działaczy skargi konstytucyjne na rzecz ochrony klimatu były częściowo uzasadnione (sygn. akt 1 BvR 2656/18 i in.). W myśl orzeczenia rząd do końca roku ma określić, jakie podejmie kroki prowadzące do obniżenia emisji gazów cieplarnianych niemal do zera do 2050 r., a dotychczasowe wysiłki rządu uznano za niewystarczające w perspektywie po 2030 r.

Wyrok ten podważa tym samym narrację kanclerz Angeli Merkel, która twierdziła, że jej rządy robiły wszystko co w ich mocy dla ochrony klimatu. Co ciekawe, w przygotowanym przez FTK stanowisku podkreślono, że decyzja władz niemieckich o przerzuceniu najbardziej kosztowanych i radykalnych działań dotyczących ochrony klimatu na okres 2030-2050 w niesprawiedliwy sposób obarcza młode pokolenia głównym ciężarem technologicznym i finansowym związanym z odchodzeniem od gospodarki węglowodorowej. Trybunał stwierdził, że ta sytuacja w poważny sposób może powodować „ograniczenie wolności” dla młodych pokoleń. Zgodnie z orzeczeniem: „Praktycznie każda wolność jest potencjalnie naruszona przez te przyszłe zobowiązania dotyczące redukcji emisji, ponieważ prawie wszystkie obszary życia ludzkiego są nadal związane z emisją gazów cieplarnianych i dlatego są zagrożone drastycznymi ograniczeniami po 2030 r.”.

Należy podkreślić, że zgodnie z założeniami polityki federalnej władze RFN zobowiązały się ograniczyć do 2030 r. emisję o 55% w stosunku do 1990 r., a w perspektywie 2050 r. zredukować ją niemal do zera. Zgodnie z uwarunkowaniami technologicznymi, kosztowymi i społecznymi największy wysiłek stoi przed młodym pokoleniem, które będzie realizowało przyjęte założenia po 2030 r. (WO)

30 kwietnia 2021

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/klima-energie-und-umwelt/verfassungsgericht-klimaschutzgesetz-reicht-nicht-weit-genug-17317543.html

https://www.bundesverfassungsgericht.de/SharedDocs/Entscheidungen/DE/2021/03/rs20210324_1bvr265618.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640