Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Druga odsłona festiwalu Berlinale 2021 w plenerze

#Berlinale #festiwal #COVID-19

Tegoroczny międzynarodowy festiwal filmowy Berlinale został podzielony ze względu na pandemię COVID-19 na dwie części; pierwsza odbyła się na początku marca 2021 r. i miała charakter zamknięty. Prezentacja produkcji filmowych uczestniczących w konkursie o główne nagrody Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia, a także w innych kategoriach festiwalowych, była dostępna online jedynie dla fachowców (członków jury, krytyków i osób z branży filmowej). Filmy oceniało międzynarodowe jury, w skład którego wchodziło sześcioro zdobywców statuetek Złotego Niedźwiedzia z ostatnich lat. Liczba filmów zgłoszonych na tegoroczny festiwal była mniejsza niż w roku ubiegłym.

Wyniki 71. edycji Berlinale ogłoszono 5.03 br.: Złotego Niedźwiedzia otrzymał film „Bad Luck Banging or Loony Porn” rumuńskiego reż. Radu Jude. Laureatami Srebrnego Niedźwiedzia zostały filmy: „Wheel of Fortune and Fantasy” japońskiego reż. Ryusuke Hamaguchi (który zdobył również Nagrodę Grand Prix), a także film „Herr Bachmann und seine Klasse” niemieckiej reż. Marii Speth (wyróżniony też Nagrodą Jury).

Drugi etap Berlinale będzie miał miejsce od 9 do 20 czerwca br. Przygotowania do tej wyczekiwanej przez fanów kina imprezy rozpoczęto w połowie maja br. Projekcja filmów dla szerszej publiczności jest przewidziana w 16 kinach na wolnym powietrzu na terenie całego Berlina, w różnych dzielnicach miasta (m.in. w Friedrichshain, Kreuzbergu, Schloss Charlottenburg, Weißensee, Friedrichshagen i in.)

Centralnym miejscem prezentacji filmów będzie stworzone specjalnie na potrzeby festiwalowe Open-Air-Kino na Wyspie Muzeów. Tam też zaplanowano uroczystość inaugurującą drugą część festiwalu w plenerze oraz ceremonię wręczenia nagród festiwalowych Berlinale 2021 (13.06); oprócz tego każdego wieczoru będą też wyświetlane inne filmy uczestniczące w tegorocznych zmaganiach konkursowych. Umożliwi to sympatykom kina obejrzenie w różnych miejscach stolicy Niemiec łącznie 126 produkcji filmowych z 56 krajów; będą to niemal wszystkie produkcje biorące udział w 71. edycji festiwalu.

Ta część festiwalu z udziałem publiczności, realizowana w przestrzeni otwartej, jest projektem pilotażowym (z obowiązkowym testem na COVID-19). Organizatorzy Berlinale musieli przygotować specjalny regulamin obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa, uzgodniony we współpracy z operatorami poszczególnych kin, w których będzie miała miejsce projekcja filmów.

Na potrzeby Berlinale 2021 uzyskano z puli federalnej dotację w wysokości ok. 10,3 mln euro, co stanowi jedną trzecią kosztów całkowitych festiwalu. Oprócz tego rząd przejął w roku bieżącym również pokrycie dodatkowych kosztów związanych z realizacją drugiej części festiwalu udostępnionej dla publiczności; środki te zostaną przekazane w ramach programu ratunkowego i przyszłościowego NEUSTART KULTUR. (MWM)

8 czerwca 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/kinoerlebnis-unter-freiem-himmel-1853034

https://www.berlinale.de/de/news-themen/festival-2021/edition-71.html

https://www.berlinale.de/de/news-themen/news/detail_80264.html

https://www.berliner-kurier.de/berlin/berlinale-2021-in-diesen-open-air-kinos-koennen-sie-im-juni-alle-festival-filme-gucken-li.158280


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640