Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

„Dla demokratycznej europejskiej siły” − apel inicjatywy Civico

#Civico #apel #koronawirus

W dniu 5 stycznia 2021 r. europejska inicjatywa „Civico” opublikowała apel podpisany przez licznych europejskich intelektualistów, artystów i polityków, w którym wzywa społeczeństwo obywatelskie i świat polityczny do wykorzystania kryzysu COVID-19 do fundamentalnego pogłębienia integracji Unii Europejskiej. Tekst podkreśla wyjątkowość europejskiego modelu społecznego i gospodarczego, ostrzega przed działaniami podejmowanymi przez poszczególne państwa na własną rękę i chwali UE za jej ducha inicjatywy w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Autorzy apelu wzywają jednocześnie do zapewnienia większej pomocy finansowej dla dotkniętych pandemią i wprowadzonymi ograniczeniami. Wskazują również na brak głębszej refleksji nad inkluzywnym społecznie, zrównoważonym rozwojem oraz uznają obecne podejście do transformacji ekologicznej i cyfrowej jako zbyt nieśmiałe. Jedynie kompleksowy budżet europejski, połączony z głosowaniem większościowym nad wszystkimi decyzjami o zasięgu europejskim, zapewniłby podstawę dla „Konferencji w sprawie przyszłości Europy” i demokratycznego włączenia obywateli w projekt europejski. Tekst podpisali między innymi Daniel Cohn-Bendit, Pascal Durand, Ulrike Guérot, Aleksander Kwaśniewski, Robert Menasse, Guy Verhofstadt i Slavoj Žižek. (DE)

https://civico.eu/news/for-a-democratic-european-power-call-to-citizens-and-leaders-of-the-union-1/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640