Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Dialog obywatelski kanclerz Merkel z przedstawicielami kultury i przemysłów kreatywnych

#Niemcy #Merkel #kultura #sztuka #koronawirus #COVID-19 #pomoc #dialogobywatelski

W dniu 27.04.2021 r. miało miejsce spotkanie kanclerz Angeli Merkel z niemieckimi twórcami kultury i sztuki oraz osobami zatrudnionymi w sektorze przemysłów kreatywnych. Zostało ono zorganizowane w ramach cyklu dialogów obywatelskich („Die Bundeskanzlerin im Gespräch”), jakie kanclerz Merkel prowadzi regularnie z przedstawicielami różnych środowisk w Niemczech. Z uwagi na pandemię, spotkanie odbyło się w formie wirtualnej.

Przedmiotem rozmów była sytuacja ludzi kultury w związku ze skutkami pandemii koronawirusa, zważywszy, że cała branża została silnie dotknięta ograniczeniami: od roku kina, teatry i gmachy operowe w Niemczech są zamknięte, sale koncertowe i wystawiennicze stoją puste, a programy są realizowane jedynie wirtualnie.

14 przedstawicieli różnych dziedzin: muzyki, teatru, filmu, księgarstwa, sztuk pięknych, instytucji muzealnych, a także osoby wykonujące wolny zawód, zaprezentowało doświadczenia ich środowisk z czasu pandemii; mieli też możność zgłoszenia potrzeb i wskazania konkretnych działań, jakie powinno się podjąć, by wesprzeć zagrożony byt wielu osób zatrudnionych w tym sektorze. Poruszono m.in. takie kwestie, jak: możliwość wsparcia finansowego, ułatwienie dostępu do zasiłku dla bezrobotnych (zwłaszcza dla osób pracujących na własny rachunek), zapewnienie wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze godzin, przyznanie dodatków pomostowych dla artystów czy też zapewnienie księgarzom pewności godzin otwarcia księgarni. Jak obiecała kanclerz Merkel, niektóre z poruszonych spraw zostaną przedłożone pod obrady rządu. Zapewniła także, iż wsparcie finansowe dla ludzi kultury będzie kontynuowane również po pandemii, aby zachować „różnorodność oferty kulturalnej” w całym kraju.

Tematem rozmów były również perspektywy dotyczące cyfryzacji w obszarze przemysłów kreatywnych w czasie po pandemii. W ramach przemysłów kreatywnych działa obecnie ok. 260 tys. przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest ponad 1,8 mln osób. W 2019 r. sektor ten wypracował dochód wynoszący 173,4 mld euro. W 2020 r. odnotowano spadek dochodu tej branży o 13%.

Dotychczas odbyło się sześć spotkań dialogowych kanclerz Merkel w formacie cyfrowym: z pracownikami obsługującymi centrale telefoniczne dotyczące spraw pomocowych i kryzysowych, z rodzicami dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ze stażystami i instruktorami szkoleń, z policjantami, z osobami studiującymi oraz z pracownikami placówek opiekuńczych. Kolejne spotkanie w ramach dialogów obywatelskich ma się odbyć z pracownikami społecznych organizacji pomocowych. (MWM)

30 kwietnia 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/bundeskanzlerin-im-gespraech-kultur-1895782

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/zukunft-der-kultur-erhalten-1898420

https://www.bundesregierung.de/breg-de/mediathek/die-kanzlerin-im-gespraech-mit-kunst-und-kulturschaffenden-1898462


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640