Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Chińska telewizja CGTN zawieszona w Niemczech

#CGTN #Vodafone #Ofcom #licencja #Chiny #telewizja

W dniu 12.02.2021 r. niemiecki operator Vodafone zawiesił dystrybucję chińskiej telewizji CGTN w Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii oraz w Hesji. Również inni operatorzy w Niemczech będą musieli zakończyć dystrybucję kanału chińskiego nadawcy.

Zablokowanie CGTN w Niemczech jest związane z wycofaniem licencji dla chińskiej telewizji przez brytyjski organ państwowy, kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji Ofcom. Powodem tej decyzji było stwierdzenie całkowitej kontroli Komunistycznej Partii Chin nad telewizją CGTN, co jest naruszeniem brytyjskiego prawa.

Telewizja CGTN mogła być nadawana w Europie na podstawie licencji brytyjskiej zgodnie z Europejską konwencją o telewizji ponadgranicznej z 1989 r., podpisaną przez wszystkie państwa członkowskie UE, a także państwa bałkańskie i Ukrainę. Uzyskanie zezwolenia w jednym z państw-sygnatariuszy konwencji upoważnia do transmitowania we wszystkich pozostałych. Można zakładać, że CGTN szybko uzyska nową licencję w jednym z państw nastawionych przyjaźnie do Chin, np. w Serbii lub na Węgrzech.

W ramach reakcji na decyzję Ofcom, w Chinach zawieszone zostały transmisje brytyjskiej telewizji BBC ‒ oficjalnie z powodu nieprawdziwych relacji dotyczących sytuacji w Sinciangu i pandemii COVID-19.

Jest to przykład chińskich działań sharp power w Europie ‒ za pośrednictwem mediów kontrolowanych przez państwo budowana jest narracja zgodna z interesami KPCh i kreowany pozytywny wizerunek chińskiej polityki. (TM)

https://www.reuters.com/article/us-germany-china-vodafone/vodafone-germany-suspends-china-tv-from-cable-idUSKBN2AC1IX

https://www.dw.com/en/chinas-cgtn-may-no-longer-broadcast-in-germany-after-uk-row/a-56550247


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640