Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Amerykański ambasador w Niemczech rezygnuje ze stanowiska

#ambasador #Grenell #Niemcy #USA #Trump #NordStream2

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ustąpił ze stanowiska po 2 latach pełnienia tej służby, o czym poinformowano we wtorek (2.06.2020). Jego obowiązki przejęła Roin Quinville, dotychczasowa zastępczyni ambasadora. Zresztą od pewnego czasu Grenell przebywał w Waszyngtonie, gdzie ‒ obok funkcji ambasadora ‒ przejął również obowiązki Dyrektora Wywiadu Narodowego (Director of National Intelligence, DNI); pod koniec maja DNI został jednak Richard Ratcliffe. Nie wiadomo, czym teraz zajmie się Grenell, być może włączy się aktywnie w kampanię wyborczą Donalda Trumpa.  

Grenell uchodził za jednego z najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli administracji  Trumpa za granicą, ponieważ potrafił w ostry i zdecydowany sposób prezentować stanowisko amerykańskie. Gdy tylko przybył do Berlina, w maju 2018 r., czyli tuż po decyzji Trumpa o zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem, zażądał od niemieckich firm obecnych w Iranie, aby „jak najszybciej zakończyły tam swoją działalność”, co wywołało ostrą reakcję niemieckich przedsiębiorców. 

Swoją misję w Niemczech ambasador Grenell traktował także jako możliwość wspierania sił konserwatywnych i antysystemowych w Europie: „I absolutely want to empower other conservatives throughout Europe, other leaders”.

Pełniąc funkcję DNI, oskarżał stronę niemiecką, że niezbyt aktywnie uczestniczy w NATO-wskiej strategii odstraszania nuklearnego. Reakcję wywoływały też jego sugestie o możliwości przeniesienia amerykańskich baz z Niemiec do innych miejsc w Europie.  

Innym przejawem ofensywnego reprezentowania interesów amerykańskich w Niemczech była jego ostatnia wypowiedź dla „Handelsblatt”, w której odniósł się do krytykowanej przez Trumpa i obłożonej amerykańskimi sankcjami inwestycji Nord Stream 2. Ambasador Grenell stwierdził: „Niemcy muszą zaprzestać karmienia bestii, gdy jednocześnie nie płacą dostatecznie dużo na rzecz NATO”. Zresztą od początku swego pobytu w Berlinie Grenell konsekwentnie krytykował projekt realizowany przez niemieckie firmy we współpracy z Gazpromem.

Jego ostre i budzące krytykę w Niemczech wypowiedzi spowodowały, że nie miał dobrych stosunków w niemieckim establishmencie politycznym, pojawiały się nawet sugestie, aby uznać amerykańskiego ambasadora za persona non grata. (JK)

https://nypost.com/2020/05/25/richard-grenell-us-ambassador-to-germany-stepping-down/

https://www.dw.com/en/us-ambassador-accuses-germany-of-undermining-nato-on-nuclear/a-53432929

https://www.dw.com/en/is-us-ambassador-to-germany-richard-grenell-set-to-step-down/a-53553617


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640