Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Berlinale” z udziałem publiczności

#Berlinale #festiwal #kino #film #Niemcy

Tegoroczny festiwal Berlinale będzie się odbywał w okresie od 10 do 20 lutego br. na żywo, z udziałem publiczności, przy ścisłym zachowaniu reguł dotyczących ochrony przed koronawirusem ‒ jak poinformowali minister stanu ds. kultury Claudia Roth oraz organizatorzy festiwalu w dniu 12.01.2022 r.

Kierownictwo festiwalu: Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian, mając świadomość wyzwań, jakie wiążą się z nieprzewidywalnym przebiegiem pandemii, uznali jednak, że kultura spełnia w społeczeństwie elementarną rolę. Roth zaznaczyła przy tym, iż zamiar zrealizowania festiwalu ma być zarazem sygnałem dla całej branży filmowej, dla kin i miłośników kina oraz dla wszystkich osób działających w sferze kultury, że: „Potrzebujemy kina, potrzebujemy kultury”.

Aby festiwal mógł się odbyć stacjonarnie, organizatorzy przygotowali nową koncepcję przebiegu Berlinale. Jej podstawę stanowią kroki podjęte w kierunku zapewnienia środków ochrony i przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa, które zostały jeszcze raz poddane kontroli, gdyż ‒ jak podkreślano ‒ bezpieczeństwo publiczności oraz ścisłe przestrzeganie obowiązujących reguł podczas imprez festiwalowych, stanowi absolutny priorytet.

Podczas wszystkich wydarzeń będzie w związku z tym obowiązywał wymóg noszenia masek ochronnych oraz nakaz wykonania na miejscu testu na COVID-19. W kinach będzie obowiązywała ograniczona liczba miejsc ‒ mogą być one wypełnione publicznością jedynie w 50%. Z uwagi na pandemię, oprócz pokazów filmów nie będą mogły się odbywać żadne towarzyszące imprezy i przyjęcia festiwalowe.

Po uroczystej inauguracji przybyłe na festiwal ekipy filmowe będą miały możność zaprezentowania w przeciągu sześciu dni osobiście swoich filmów w kinach festiwalowych. Występy na czerwonym dywanie mają być możliwe w głównym obiekcie festiwalowym Berlinale-Palast oraz podczas premier, ale w ograniczonym zakresie. Rozdanie nagród zaplanowano na 16 lutego br. W kolejnych dniach (do 20 lutego br.) fani kina będą mogli jeszcze obejrzeć filmy tegorocznego festiwalu w poszczególnych kinach. „Dzień Publiczności” ma być w tym roku rozłożony na cztery dni.

Formaty festiwalowe przeznaczone dla fachowców będą realizowane wyłącznie w formie cyfrowej. Dotyczy to zarówno European Film Market, jednych z najważniejszych targów filmowych na świecie, jak też: Berlinale Co-Production Market, Berlinale Talents oraz World Cinema Fund Day. (MWM)

14 stycznia 2022

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/berlinale-soll-mit-publikum-stattfinden-1996184

https://www.berlinale.de/de/news-themen/news/detail_115464.html

https://www.rnd.de/kultur/berlinale-trotz-corona-riskante-festival-strategie-mit-publikum-waehrend-pandemie-XKTE4O2T7BAWDPBFGSPBCQDRPA.html

https://www.deutschlandfunkkultur.de/berlinale-soll-mit-publikum-stattfinden-100.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640